| Part Number | EVM3YSX50BC3 |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Quantity in stock | 247860 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Cermet Trimmer 1.5K Ohm 25% 3 20W 1Turn (3.1 X 3.75 X 1.55mm) Foot Print SMD Carrier T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Trimmers, Potentiometers and Rheostats |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | EVM3YSX50BC3 |
| Datasheet download |
| Part Number | EVM3YSX50BC3 |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Resistance Value | 1.5 kOhm |
| Technology | Cermet |
| Number of Turns | 1 Turns |
| Lead Finish | Tin |
| Power Rating | 0.15 W |
| Temperature Coefficient | ±250 ppm |
| Type | Trimmer |
| Rad Hard | No |
| Package Type | Surface Mount/Foot Print |
| Termination Style | Foot Print |
| Product Dimensions | 3.1 x 3.75 x 1.55 mm |
| Tolerance | 25 % |
| Product Depth | 3.75 mm |
| Product Height | 1.55 mm |
| Product Length | 3.1 mm |
| Replacement Part Number | PART-EVM3YSX50BC3 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 500K Ohm 10% 1 4W 12(Elec)Turn 1.78mm (6.35 X 4.32 X 7.37mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for RJ26FW504.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 200 Ohm 10% 1 4W 12(Elec)Turn 1.78mm (7.73 X 4.5 X 7.24mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3266X-1-201LF.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 10K Ohm 20% 1 8W 11(Elec)Turn (3.9 X 4.47mm) J-Hook SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3223J-1-103E.pdf |
|
Vishay | Res Cermet POT 1K Ohm 20% 2W 1(Elec) 1(Mech)Turn 6mm (19.7 X 45mm) Solder Lug Panel Mount Bulk Download PDF datasheet for P30LM0FJR102MA.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 200 Ohm 10% 1 2W 1(Elec) 1(Mech)Turn 2.77mm (6.6 X 6.99 X 4.7mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3362R-1-201LF.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 500K Ohm 10% 1 4W 12(Elec)Turn 1.5mm (4.8 X 5 X 3.71mm) J-Hook SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3224J-1-504E.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 1 4W 5(Elec)Turn 1.5mm (4.8 X 3.9 X 5.3mm) J-Hook SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3214W-1-103E.pdf |
|
Vishay | Res Cermet Trimmer 500 Ohm 20% 1 4W 1(Elec) 1(Mech)Turn 2.5mm (5 X 5.5 X 2.7mm) J-Hook SMD T R Download PDF datasheet for TS53YJ501MR10.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 50K Ohm 10% 1 2W 25(Elec)Turn 2.19mm (11.05 X 4.83 X 10.03mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3296X-1-503LF.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 200 Ohm 10% 3 4W 15(Elec)Turn 2.36mm (20.57 X 4.83 X 6.35mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3006P-1-201LF.pdf |