| Part Number | 3290H-1-103 |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 521890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Wirewound Trimmer 10K Ohm 5% 1W 25(Elec)Turn 1.52mm (10.55 X 3.81 X 9.53mm) Pin Thru-Hole Tube |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Trimmers, Potentiometers and Rheostats |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3290H-1-103 |
| Datasheet download |
| Part Number | 3290H-1-103 |
|---|---|
| Product Dimensions | 10.55 x 3.81 x 9.53 mm |
| Resistance Value | 10 kOhm |
| Technology | Wirewound |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Tolerance | 5 % |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -65 to 150 °C |
| Power Rating | 1 W |
| MSL Level | 1 |
| Termination Style | Pin |
| Temperature Coefficient | ±50 ppm |
| Shaft Diameter | 1.52 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Product Depth | 3.81 mm |
| Product Height | 9.53 mm |
| Product Length | 10.55 mm |
| Replacement Part Number | PART-3290H-1-103 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 200 Ohm 20% 1 4W 1(Elec) 1(Mech)Turn 2.45mm (5 X 5 X 2.55mm) J-Hook SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3314J-1-201G.pdf |
|
Panasonic | Res Potentiometer 10K Ohm 20% 1 10W 1(Elec) 1(Mech)Turns 27mm (39.3 x 17.5mm) Pin Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for EWVYE5U05B14.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 1K Ohm 10% 1 4W 5(Elec)Turn 1.5mm (4.8 X 3.9 X 5.3mm) J-Hook SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3214W-1-102E.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 5K Ohm 20% 1 4W 1(Elec) 1(Mech)Turn 2.45mm (5 X 5 X 2.55mm) J-Hook SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3314J-1-502E.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 1K Ohm 10% 1 2W 1(Elec) 1(Mech)Turn (6.6 X 6.1 X 8.38mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3329S-1-102LF.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 200K Ohm 10% 1 2W 25(Elec)Turn 2.19mm (11.05 X 4.83 X 10.03mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3296X-1-204LF.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 2K Ohm 10% 1 2W 1(Elec) 1(Mech)Turn 2.77mm (6.6 X 6.99 X 4.7mm) Pin Thru-Hole T R Download PDF datasheet for 3362U-1-202RLF.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 20K Ohm 10% 1 4W 12(Elec)Turn 1.78mm (6.71 X 4.5 X 8.26mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3266W-1-203LF.pdf |
|
Vishay | Res Wirewound Potentiometer 5K Ohm 5% 2W 10(Elec) 10(Mech)Turns 6mm (22.22 x 39.67mm) Solder Lug Panel Mount Download PDF datasheet for 534B1502JCB.pdf |
|
Bourns | PANEL CONTROL - 9MM-ST-CARBON - |