| Part Number | 3296X-1-504LF |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 475410 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Cermet Trimmer 500K Ohm 10% 1 2W 25(Elec)Turn 2.19mm (11.05 X 4.83 X 10.03mm) Pin Thru-Hole Tube |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Trimmers, Potentiometers and Rheostats |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3296X-1-504LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 3296X-1-504LF |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Technology | Cermet |
| Temperature Coefficient | ±100 ppm |
| Mounting | Through Hole |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Termination Style | Pin |
| Product Dimensions | 11.05 x 4.83 x 10.03 mm |
| MSL Level | 1 |
| Shaft Diameter | 2.19 mm |
| Resistance Value | 500 kOhm |
| Power Rating | 0.5 W |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Tolerance | 10 % |
| Product Depth | 4.83 mm |
| Product Height | 10.03 mm |
| Product Length | 11.05 mm |
| Replacement Part Number | PART-3296X-1-504LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 2K Ohm 10% 1 4W 12(Elec)Turn 1.78mm (7.37 X 4.32 X 6.35mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for RJ26FX202.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 5K Ohm 20% 1 4W 1(Elec) 1(Mech)Turn 2.45mm (5 X 6.2 X 2.55mm) Gull Wing SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3314G-1-502E.pdf |
|
TE Connectivity | Res Cermet Trimmer 50K Ohm 25% 3 20W 1(Elec) 1(Mech)Turn (4 X 4.8 X 2.6mm) Foot Print SMD T R Download PDF datasheet for 1-1623920-5.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 1 4W 12(Elec)Turn 1.78mm (7.37 X 4.32 X 6.35mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for RJ26FX103.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 500K Ohm 10% 1 4W 12(Elec)Turn 1.5mm (4.8 X 5 X 3.71mm) J-Hook SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3224J-1-504E.pdf |
|
ALPS | SWITCH Download PDF datasheet for RK0971212C05.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 1K Ohm 10% 1 2W 1(Elec) 1(Mech)Turn 3.15mm (9.53 X 4.83 X 9.53mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3386W-1-102LF.pdf |
|
Bourns | Res Wirewound Trimmer 10K Ohm 5% 3 4W 1% 25(Elec)Turn 1.52mm (10.55 X 3.81 X 9.53mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for RTR24DX103M.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 500 Ohm 10% 1 2W 25(Elec)Turn 2.19mm (11.05 X 4.83 X 10.03mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3296X-1-501LF.pdf |
|
Panasonic | Res Cermet Trimmer 1K Ohm 25% 1 5W 1Turn (3.8 X 4.5 X 1.4mm) Foot Print SMD Carrier T R Download PDF datasheet for EVM1DSX30B13.pdf |