| Part Number | 3314Z-1-102E |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 567720 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Res Cermet Trimmer 1K Ohm 20% 1 4W 1(Elec) 1(Mech)Turn 2.41mm (5.01 X 5.56 X 5.76mm) J-Hook SMD Embossed T R |
| Category | Resistor |
| Family | Resistor Trimmers, Potentiometers and Rheostats |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 3314Z-1-102E |
| Datasheet download |
| Part Number | 3314Z-1-102E |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 5.01 x 5.56 x 5.76 mm |
| Lead Finish | Tin |
| MSL Level | 1 |
| Temperature Coefficient | ±100 ppm |
| Max Processing Temp | 250 |
| Technology | Cermet |
| Termination Style | J-Hook |
| Power Rating | 0.25 W |
| Shaft Diameter | 2.41 mm |
| Resistance Value | 1 kOhm |
| Tolerance | 20 % |
| Product Depth | 5.56 mm |
| Product Height | 5.76 mm |
| Product Length | 5.01 mm |
| Replacement Part Number | PART-3314Z-1-102E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 500 Ohm 10% 1 2W 25(Elec)Turn 2.19mm (9.53 X 4.83 X 11.55mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3296Y-1-501LF.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 100K Ohm 10% 1 2W 25(Elec)Turn 2.19mm (9.53 X 4.83 X 11.55mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for RJ24FW104.pdf |
|
CTS | POT 5K OHM 1 4W PLASTIC LINEAR - |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 2K Ohm 10% 1 2W 25(Elec)Turn 2.19mm (11.05 X 4.83 X 10.03mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3296X-1-202LF.pdf |
|
Panasonic | Res Potentiometer 10K Ohm 20% 1 20W 1(Elec) 1(Mech)Turns 6mm (9.5 x 11.5mm) Snap-In Thru-Hole Bulk - |
|
Vishay | Res Cermet Trimmer 1M Ohm 10% 9 100W 1(Elec) 1(Mech)Turn (6.6 X 7 X 4.7mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for T73YE105KT20.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 100K Ohm 10% 1 2W 1(Elec) 1(Mech)Turn 2.77mm (6.71 X 8.53 X 5.21mm) Gull Wing SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 3361P-1-104GLF.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 5K Ohm 10% 1 2W 25(Elec)Turn 2.19mm (9.53 X 4.83 X 11.55mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3296Y-1-502LF.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 100K Ohm 10% 1 2W 25(Elec)Turn 2.19mm (9.53 X 4.83 X 11.55mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3296W-1-104LF.pdf |
|
Bourns | Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 1 2W 1(Elec) 1(Mech)Turn 2.77mm (6.6 X 4.7 X 6.99mm) Pin Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 3362X-1-103LF.pdf |