| Part Number | 5800-102-RC |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 360240 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current RF Choke Bobbin Core 1mH 10% 1KHz Ferrite 200mA AXL |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Leaded |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5800-102-RC |
| Datasheet download |
| Part Number | 5800-102-RC |
|---|---|
| Type | High Current RF Choke |
| Technology | Bobbin Core |
| Lead Style | Axial |
| Product Dimensions | 17.78 mm |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | 10 % |
| Rad Hard | No |
| Test Frequency | 1 kHz |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Package/Case | 6.99 X 17.78 |
| Product Diameter | 6.99 mm |
| Product Length | 17.78 mm |
| Replacement Part Number | PART-5800-102-RC |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Ind Bead Ferrite 7A RDL Bulk Download PDF datasheet for BL02RN2R1M2B.pdf |
|
Vishay | Ind 1mH 10% 790KHz 60Q-Factor Ferrite 60mA AXL T R Download PDF datasheet for IRF01ER102K.pdf |
|
KEMET | Ind Line Filter 1.7mH 1KHz 700mA Pin Download PDF datasheet for SU9H-R07017.pdf |
|
API Delevan | Ind RF Molded Unshielded 10uH 10% 7.9MHz 55Q-Factor Iron 144mA AXL T R Download PDF datasheet for 1025R-44K.pdf |
|
Abracon | Ind Power 12mH 10% 1KHz Ferrite 110mA Axial Bulk Download PDF datasheet for AIAP-02-123K.pdf |
|
TDK | Ind RF Choke Bobbin Core 10uH 10% 1MHz 70Q-Factor Ferrite 680mA AXL T R Download PDF datasheet for B78108S1103K.pdf |
|
Bourns | Ind RF Choke Wirewound 6.8uH 10% 7.9MHz 40Q-Factor Iron 566mA AXL Download PDF datasheet for 70F686AI-RC.pdf |
|
Pulse | Ind Current Sense 80mH 15.75KHz 20A RDL Download PDF datasheet for PE-51688NL.pdf |
|
TDK | Ind RF Choke 100uH 5% 100KHz 60Q-Factor Ferrite 170mA Axial T R Download PDF datasheet for B82141B1104J.pdf |
|
Vishay | Ind Molded 1.5uH 10% 7.9MHz 33Q-Factor Phenolic 600mA AXL Bulk Download PDF datasheet for IM04EB1R5K.pdf |