| Part Number | 5900-3R9-RC |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 806130 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current RF Choke Bobbin Core 3.9uH 10% 1KHz Ferrite 4A AXL |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Leaded |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5900-3R9-RC |
| Datasheet download |
| Part Number | 5900-3R9-RC |
|---|---|
| Product Dimensions | 22.86 mm |
| Lead Style | Axial |
| Technology | Bobbin Core |
| Type | High Current RF Choke |
| Rad Hard | No |
| Core Material | Ferrite |
| Test Frequency | 1 kHz |
| Package/Case | 11.51 X 22.86 |
| Tolerance | 10 % |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Product Diameter | 11.51 mm |
| Product Length | 22.86 mm |
| Replacement Part Number | PART-5900-3R9-RC |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TAIYO YUDEN | Ind Power 1mH 5% 252KHz 55Q-Factor Ferrite 250mA RDL Ammo Pack Download PDF datasheet for LH L 08TB102J.pdf |
|
INPAQ TECHNOLOGY | IPQWIP201610S-R47MLA7 POWER INDUCTOR - |
|
Bourns | Ind High Current Toroid 100uH 15% 1KHz 7A RDL Download PDF datasheet for 2312-H-RC.pdf |
|
Pulse | Ind Power Toroid 330uH 20% 3A RDL Download PDF datasheet for PE-53117NL.pdf |
|
Vishay | Ind RF Shielded Molded 150uH 10% 790KHz 56Q-Factor Ferrite 275mA AXL Bulk Download PDF datasheet for IMS5SWDBH151K65.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Wirewound 330uH 10% 10KHz Ferrite 1A RDL - |
|
Panasonic | Ind Choke Wirewound 3.3uH 20% 10KHz Ferrite 5.7A RDL Download PDF datasheet for ELC08D3R3E.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 10uH 10% 2.52MHz 50Q-Factor Ferrite 2.7A RDL Bag Download PDF datasheet for RLB0914-100KL.pdf |
|
TDK | Ind Current Compensated Choke 39mH 30% Ferrite 400mA Pin Download PDF datasheet for B82721-K2401-N20.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil 6.8uH 20% 10KHz 4.4A Radial T R Download PDF datasheet for ELC-11D6R8F.pdf |