CR0201-FW-3000GZ2 Bourns
CR0201-FW-3000GZ2 Images
Please contact us for more photos of CR0201-FW-3000GZ2
Part Number CR0201-FW-3000GZ2
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0201 300 Ohm 1% 1 20W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CR0201-FW-3000GZ2
Datasheet download CR0201-FW-3000GZ2.pdf
Request Quotation for CR0201-FW-3000GZ2
CR0201-FW-3000GZ2 Specifications
Part Number CR0201-FW-3000GZ2
Type Thick Film
Package Dimensions 0.6 x 0.3 x 0.23 mm
Package Type SMD
Rad Hard No
Temperature Coefficient 200 ppm/°C
Pin Count 2
Case Style Molded
Resistance Value 300 Ohm
Termination Style Wraparound
Mounting Surface Mount
Case Size 0201
Supplier Package 0201
Military Standard
Tolerance 1 %
Failure Rate
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Depth 0.3 mm
Product Height 0.23 mm
Product Length 0.6 mm