CR0402-FX-3920GLF Bourns
CR0402-FX-3920GLF Images
Please contact us for more photos of CR0402-FX-3920GLF
Part Number CR0402-FX-3920GLF
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 392 Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CR0402-FX-3920GLF
Datasheet download CR0402-FX-3920GLF.pdf
Request Quotation for CR0402-FX-3920GLF
CR0402-FX-3920GLF Specifications
Part Number CR0402-FX-3920GLF
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
MSL Level 1
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin
Case Style Molded
Tolerance 1 %
Case Size 0402
Type Thick Film
Power Rating 0.0625 W
Resistance Value 392 Ohm
Package Type SMD
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Max Processing Temp 260
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm