ERJ-U01D2943C Panasonic
ERJ-U01D2943C Images
Please contact us for more photos of ERJ-U01D2943C
Part Number ERJ-U01D2943C
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0201 294K Ohm 0.5% 1 20W Molded SMD Pressed Carrier T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level ERJ-U01D2943C
Datasheet download -
Request Quotation for ERJ-U01D2943C
ERJ-U01D2943C Specifications
Part Number ERJ-U01D2943C
Lead Free Yes
Termination Style Wraparound
Resistance Value 294 kOhm
Type Thick Film
Case Size 0201
Tolerance 0.5 %
Pin Count 2
Packaging Pressed Carrier Tape and Reel
Case Style Molded
Rad Hard No
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 125 °C
Max Processing Temp 260 °C
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.05 W
Family ERJU01
Product Depth 0.3 mm
Product Height 0.23 mm
Product Length 0.6 mm