CR0402-FX-47R0GLF Bourns
CR0402-FX-47R0GLF Images
Please contact us for more photos of CR0402-FX-47R0GLF
Part Number CR0402-FX-47R0GLF
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 47 Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CR0402-FX-47R0GLF
Datasheet download CR0402-FX-47R0GLF.pdf
Request Quotation for CR0402-FX-47R0GLF
CR0402-FX-47R0GLF Specifications
Part Number CR0402-FX-47R0GLF
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Package Type SMD
Resistance Value 47 Ohm
Max Processing Temp 260
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.35 mm
Operating Temperature -55 to 125 °C
Rad Hard No
Lead Finish Tin
MSL Level 1
Mounting Surface Mount
Case Style Molded
Tolerance 1 %
Type Thick Film
Case Size 0402
Power Rating 0.0625 W
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.35 mm
Product Length 1 mm