MCR18EZPF1002 ROHM
MCR18EZPF1002 Images
Please contact us for more photos of MCR18EZPF1002
Part Number MCR18EZPF1002
Manufacturer ROHM
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 10K Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCR18EZPF1002
Datasheet download MCR18EZPF1002.pdf
Request Quotation for MCR18EZPF1002
MCR18EZPF1002 Specifications
Part Number MCR18EZPF1002
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.55 mm
Resistance Value 10 kOhm
Rad Hard No
Case Style Molded
Case Size 1206
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260|265
Power Rating 0.25 W
Tolerance 1 %
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 3.2 mm