CR0603-FX-1000ELF Bourns
CR0603-FX-1000ELF Images
Please contact us for more photos of CR0603-FX-1000ELF
Part Number CR0603-FX-1000ELF
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 100 Ohm 1% 1 10W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CR0603-FX-1000ELF
Datasheet download CR0603-FX-1000ELF.pdf
Request Quotation for CR0603-FX-1000ELF
CR0603-FX-1000ELF Specifications
Part Number CR0603-FX-1000ELF
Resistance Value 100 Ohm
Product Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Rad Hard No
Case Style Molded
Max Processing Temp 260
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.1 W
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Case Size 0603
Lead Finish Tin
Operating Temperature -55 to 155 °C
Tolerance 1 %
MSL Level 1
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm