MCT06030E4751BP500 Vishay
MCT06030E4751BP500 Images
Please contact us for more photos of MCT06030E4751BP500
Part Number MCT06030E4751BP500
Manufacturer Vishay
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0603 4.75K Ohm 0.1% 1 10W \u00b115ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level MCT06030E4751BP500
Datasheet download MCT06030E4751BP500.pdf
Request Quotation for MCT06030E4751BP500
MCT06030E4751BP500 Specifications
Part Number MCT06030E4751BP500
Mounting Surface Mount
Maximum Processing Temperature 260 °C
Temperature Coefficient ±15 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Size 0603
Type
Military Standard
Package Type
Failure Rate
Lead Finish Pure Tin Over Nickel
Case Style Molded
Resistance Value 4.75 kOhm
Tolerance 0.1 %
Pin Count 2
Supplier Package 0603
Rad Hard No
Package Dimensions 1.55 x 0.85 x 0.45 mm
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.85 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.55 mm