CR0603-JW-3R0EZ2 Bourns
CR0603-JW-3R0EZ2 Images
Please contact us for more photos of CR0603-JW-3R0EZ2
Part Number CR0603-JW-3R0EZ2
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0603 3 Ohm 5% 1 10W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level CR0603-JW-3R0EZ2
Datasheet download CR0603-JW-3R0EZ2.pdf
Request Quotation for CR0603-JW-3R0EZ2
CR0603-JW-3R0EZ2 Specifications
Part Number CR0603-JW-3R0EZ2
Mounting Surface Mount
Maximum Processing Temperature 260 °C
Package Dimensions 1.6 x 0.8 x 0.45 mm
Operating Temperature -55 to 155 °C
Lead Finish Tin
Case Size 0603
Pin Count 2
Supplier Package 0603
Rad Hard No
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Type Thick Film
Tolerance 5 %
Case Style Molded
Resistance Value 3 Ohm
Termination Style Wraparound
Product Depth 0.8 mm
Product Height 0.45 mm
Product Length 1.6 mm