CR0805-JW-102ELF Bourns
CR0805-JW-102ELF Images
Please contact us for more photos of CR0805-JW-102ELF
Part Number CR0805-JW-102ELF
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 1K Ohm 5% 1 8W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CR0805-JW-102ELF
Datasheet download CR0805-JW-102ELF.pdf
Request Quotation for CR0805-JW-102ELF
CR0805-JW-102ELF Specifications
Part Number CR0805-JW-102ELF
Case Size 0805
Resistance Value 1 kOhm
Package Type SMD
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Tolerance 5 %
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.5 mm
Max Processing Temp 260
MSL Level 1
Lead Finish Tin
Mounting Surface Mount
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 155 °C
Type Thick Film
Power Rating 0.125 W
Case Style Molded
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.5 mm
Product Length 2 mm