CR1206-FX-1003GLF Bourns
CR1206-FX-1003GLF Images
Please contact us for more photos of CR1206-FX-1003GLF
Part Number CR1206-FX-1003GLF
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 100K Ohm 1% 1 4W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CR1206-FX-1003GLF
Datasheet download CR1206-FX-1003GLF.pdf
Request Quotation for CR1206-FX-1003GLF
CR1206-FX-1003GLF Specifications
Part Number CR1206-FX-1003GLF
Max Processing Temp 260
MSL Level 1
Failure Rate
Resistance Value 100 kOhm
Power Rating 0.25 W
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.6 mm
Lead Finish Tin
Military Standard
Type Thick Film
Tolerance 1 %
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Operating Temperature -55 to 155 °C
Case Size 1206
Case Style Molded
Package Type SMD
Mounting Surface Mount
Rad Hard No
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.6 mm
Product Length 3.2 mm