RMCF0402FT10K0 Stackpole
RMCF0402FT10K0 Images
Please contact us for more photos of RMCF0402FT10K0
Part Number RMCF0402FT10K0
Manufacturer Stackpole
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0402 10K Ohm 1% 1 16W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level RMCF0402FT10K0
Datasheet download RMCF0402FT10K0.pdf
Request Quotation for RMCF0402FT10K0
RMCF0402FT10K0 Specifications
Part Number RMCF0402FT10K0
Lead Finish Matte Tin
Mounting Surface Mount
Case Size 0402
Operating Temperature -55 to 155 °C
Power Rating 0.0625 W
Tolerance 1 %
MSL Level 1
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Product Dimensions 1 x 0.5 x 0.3 mm
Case Style Molded
Resistance Value 10 kOhm
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Product Depth 0.5 mm
Product Height 0.3 mm
Product Length 1 mm