CRL1206-FW-R200ELF Bourns
CRL1206-FW-R200ELF Images
Please contact us for more photos of CRL1206-FW-R200ELF
Part Number CRL1206-FW-R200ELF
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 1206 0.2 Ohm 1% 1 4W \u00b1200ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CRL1206-FW-R200ELF
Datasheet download CRL1206-FW-R200ELF.pdf
Request Quotation for CRL1206-FW-R200ELF
CRL1206-FW-R200ELF Specifications
Part Number CRL1206-FW-R200ELF
Case Size 1206
Failure Rate
Package Type
Military Standard
Type
Rad Hard No
Temperature Coefficient ±200 ppm/°C
Max Processing Temp 260
Case Style Molded
Product Dimensions 3.2 x 1.6 x 0.6 mm
Mounting Surface Mount
Power Rating 0.25 W
Operating Temperature -55 to 125 °C
Lead Finish Tin
Tolerance 1 %
MSL Level 1
Resistance Value 200 MOhm
Product Depth 1.6 mm
Product Height 0.6 mm
Product Length 3.2 mm