CRT0805-BY-1004ELF Bourns
CRT0805-BY-1004ELF Images
Please contact us for more photos of CRT0805-BY-1004ELF
Part Number CRT0805-BY-1004ELF
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thin Film 0805 1M Ohm 0.1% 1 8W \u00b125ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CRT0805-BY-1004ELF
Datasheet download CRT0805-BY-1004ELF.pdf
Request Quotation for CRT0805-BY-1004ELF
CRT0805-BY-1004ELF Specifications
Part Number CRT0805-BY-1004ELF
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.55 mm
Case Size 0805
Max Processing Temp 260
Tolerance 0.1 %
Temperature Coefficient ±25 ppm/°C
Rad Hard No
Mounting Surface Mount
Lead Finish Tin
MSL Level 1
Case Style Molded
Resistance Value 1 MOhm
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.55 mm
Product Length 2 mm