SRN5040-100M Bourns
SRN5040-100M Images
Please contact us for more photos of SRN5040-100M
Part Number SRN5040-100M
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Semi-Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Ferrite 2.1A 5040 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level SRN5040-100M
Datasheet download SRN5040-100M.pdf
Request Quotation for SRN5040-100M
SRN5040-100M Specifications
Part Number SRN5040-100M
Pin Count 2
Supplier Package 5040
Rad Hard No
Package/Case 5040
Technology Wirewound
Lead Finish Tin
Test Frequency 100 kHz
Protection Style Semi-Shielded
Max Processing Temp 260
MSL Level 1
Tolerance 20 %
Product Dimensions 5 x 5 x 4(Max)
Core Material Ferrite
Operating Temperature -40 to 125 °C
Type Power
Product Depth 5 mm
Product Height 4(Max) mm
Product Length 5 mm