SRN6028-150M Bourns
SRN6028-150M Images
Please contact us for more photos of SRN6028-150M
Part Number SRN6028-150M
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Semi-Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz Ferrite 1.8A 6028 T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level SRN6028-150M
Datasheet download SRN6028-150M.pdf
Request Quotation for SRN6028-150M
SRN6028-150M Specifications
Part Number SRN6028-150M
Pin Count 2
Technology Wirewound
Max Processing Temp 260
Rad Hard No
Product Dimensions 6 x 6 x 2.8(Max)
Tolerance 20 %
MSL Level 1
Lead Finish Tin
Test Frequency 100 kHz
Protection Style Semi-Shielded
Core Material Ferrite
Supplier Package 6028
Package/Case 6028
Operating Temperature -40 to 125 °C
Type Power
Product Depth 6 mm
Product Height 2.8(Max) mm
Product Length 6 mm