| Part Number | SRP1038A-4R7M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 564860 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded 4.7uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 10A 4040 T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRP1038A-4R7M |
| Datasheet download |
| Part Number | SRP1038A-4R7M |
|---|---|
| Lead Finish | Tin |
| MSL Level | 1 |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | 4040 |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| Protection Style | Shielded |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Core Material | Carbonyl Powder |
| Minimum Quality Factor | 20@100KHz |
| Package/Case | 4040 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Type | Power |
| Pin Count | 2 |
| Product Dimensions | 10 x 10 x 3.8 |
| Tolerance | 20 % |
| Product Depth | 10 mm |
| Product Height | 3.8 mm |
| Product Length | 10 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRP1038A-4R7M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 360nH 20% 100KHz 31.5A 4040 T R Download PDF datasheet for IHLP4040DZERR36M01.pdf |
|
Eaton | Ind Power 50nH 20% 1MHz Ferrite 35A T R Download PDF datasheet for CL0904-2-50TR-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz 16Q-Factor Ferrite 6.5A T R Download PDF datasheet for SRR1210-100M.pdf |
|
ACX | Ind RF Chip Multi-Layer 4.7nH 0.3nH 100MHz 8Q-Factor Ceramic 300mA 0402 T R Download PDF datasheet for HI1005-1C4N7SMT.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 440nH 10% 100KHz Ferrite 57A T R Download PDF datasheet for FP1308R1-R44-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 10% 1KHz 23Q-Factor Ferrite 400mA T R Download PDF datasheet for SRR0604-101KL.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz 6.8A 4040 T R Download PDF datasheet for IHLP4040DZER100M01.pdf |
|
Eaton | POWER INDUCTOR 180NH - |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 1uH 20% 1KHz 28Q-Factor Ferrite 3.8A T R Download PDF datasheet for SDR0403-1R0ML.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 100nH 10% 100KHz Ferrite 65A T R Download PDF datasheet for FP0805R1-R10-R.pdf |