SRP2512-R47M Bourns
SRP2512-R47M Images
Please contact us for more photos of SRP2512-R47M
Part Number SRP2512-R47M
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Shielded Wirewound 0.47uH 20% 1MHz Powdered Iron 4.5A 1008 T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level SRP2512-R47M
Datasheet download SRP2512-R47M.pdf
Request Quotation for SRP2512-R47M
SRP2512-R47M Specifications
Part Number SRP2512-R47M
Test Frequency 1 MHz
Pin Count 2
Lead Finish Tin Over Nickel
Package/Case 1008
Supplier Package 1008
Product Dimensions 2.5 x 2 x 1.2(Max)
Type Power
Rad Hard No
MSL Level 1
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Core Material Powdered Iron
Protection Style Shielded
Operating Temperature -40 to 125 °C
Technology Wirewound
Product Depth 2 mm
Product Height 1.2(Max) mm
Product Length 2.5 mm