| Part Number | SRR4018-3R3Y |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 755730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 3.3uH 30% 100KHz 8Q-Factor Ferrite 1.95A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRR4018-3R3Y |
| Datasheet download |
| Part Number | SRR4018-3R3Y |
|---|---|
| Technology | Wirewound |
| Product Dimensions | 5 x 5 x 2 mm |
| Max Processing Temp | 230 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Core Material | Ferrite |
| Rad Hard | No |
| Type | Power |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Tolerance | 30 % |
| MSL Level | 1 |
| Package/Case | 5 X 5 X 2 |
| Protection Style | Shielded |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 5 mm |
| Product Height | 2 mm |
| Product Length | 5 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRR4018-3R3Y |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 30% 100KHz Ferrite 1.2A Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH6D28NP-220NC.pdf |
|
Bourns | Ind Chip Wirewound 22nH 5% 250MHz 25Q-Factor Ceramic 400mA 0402 T R Download PDF datasheet for CW100505-22NJ.pdf |
|
TDK | Ind Power Shielded Wirewound 82uH 20% 100KHz Ferrite 2.1A Blister T R Download PDF datasheet for B82477P4823M.pdf |
|
Eaton | IND 0.47UH, 9.5A 4.4X4.2X1.8 SMT, 2PADS Download PDF datasheet for MPI4020V2-R47-R.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 220uH 20% 100KHz Ferrite 520mA T R Download PDF datasheet for DR73-221-R.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Wirewound 180uH 15% 1KHz Ferrite 500mA 4825 T R Download PDF datasheet for IHSM4825ER181L.pdf |
|
Vishay | VISIHLP3232BEER3R3M01 IHLP-3232BE-01 3.3 Download PDF datasheet for IHLP3232BEER3R3M01.pdf |
|
Bourns | Ind Common Mode Choke 500uH 6A T R Download PDF datasheet for PM3700-20-RC.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 1.5uH 20% 100KHz Ferrite 2.53A 2020 T R Download PDF datasheet for SD14-1R5-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 3.9uH 20% 1KHz 28Q-Factor Ferrite 1.98A T R Download PDF datasheet for SDR0403-3R9ML.pdf |