| Part Number | SRR4018-6R8Y |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 703320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 6.8uH 30% 100KHz 8Q-Factor Ferrite 1.5A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRR4018-6R8Y |
| Datasheet download |
| Part Number | SRR4018-6R8Y |
|---|---|
| Tolerance | 30 % |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Protection Style | Shielded |
| Package/Case | 5 X 5 X 2 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Core Material | Ferrite |
| Technology | Wirewound |
| Max Processing Temp | 230 |
| Product Dimensions | 5 x 5 x 2 mm |
| Type | Power |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Product Depth | 5 mm |
| Product Height | 2 mm |
| Product Length | 5 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRR4018-6R8Y |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 60Ohm 100MHz Ferrite 6A 1806 Embossed T R Download PDF datasheet for BLM41PG600SN1L.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Thin Film 2.3nH 0.1nH 500MHz 14Q-Factor 500mA 0201 Paper T R Download PDF datasheet for LQP03TN2N3B02D.pdf |
|
API Delevan | Ind High Current Power Molded Unshielded Wirewound 120uH 15% 1KHz Ferrite 730mA 4922 T R Download PDF datasheet for 4922R-26L.pdf |
|
NIC Components | Ind High Current Chip Bead 220Ohm 25% 100MHz Ferrite 3A 0805 T R Download PDF datasheet for NCB-H0805A221TR300F.pdf |
|
Laird | Ind Bead 41Ohm 5MHz Ferrite 10A 2012 T R Download PDF datasheet for 35F0121-0SR-10.pdf |
|
Bourns | Ind General Purpose Chip Wirewound 15uH 10% 2.52MHz 30Q-Factor Ferrite 120mA 1210 T R Download PDF datasheet for CM322522-150KL.pdf |
|
Abracon | Ind Power Shielded Wirewound 33uH 20% 100KHz 1.8A T R Download PDF datasheet for ASPI-8040S-330MT.pdf |
|
Eaton | Ind Power 50nH 20% 1MHz Ferrite 80A T R Download PDF datasheet for CL1108-2-50TR-R.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Molded 2uH 30% 100KHz 10.8A T R Download PDF datasheet for ETQP6F2R0LFA.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Power Chip Shielded Wirewound 3.3uH 20% 1MHz Ferrite 2.6A 2525 Embossed T R Download PDF datasheet for LQH66SN3R3M03L.pdf |