SRR1806-220M Bourns
SRR1806-220M Images
Please contact us for more photos of SRR1806-220M
Part Number SRR1806-220M
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz 51Q-Factor Ferrite 3A T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level SRR1806-220M
Datasheet download SRR1806-220M.pdf
Request Quotation for SRR1806-220M
SRR1806-220M Specifications
Part Number SRR1806-220M
Operating Temperature -40 to 125 °C
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Technology Wirewound
Product Dimensions 18.6 x 14.3 x 7.1 mm
Core Material Ferrite
Package/Case 18.6 X 14.3 X 7.1
Type Power
Max Processing Temp 250
Test Frequency 100 kHz
Protection Style Shielded
Lead Finish Tin
MSL Level 1
Product Depth 14.3 mm
Product Height 7.1 mm
Product Length 18.6 mm