| Part Number | NCB0402P102TR025F |
|---|---|
| Manufacturer | NIC Components |
| Quantity in stock | 886800 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Chip Bead 1K Ohm 25% 100MHz Ferrite 250mA 0402 T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NCB0402P102TR025F |
| Datasheet download |
| Part Number | NCB0402P102TR025F |
|---|---|
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 1 x 0.5 x 0.5 |
| Test Frequency | 100 MHz |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | 0402 |
| Package/Case | 0402 |
| Pin Count | 2 |
| Tolerance | 25 % |
| Product Depth | 0.5 mm |
| Product Height | 0.5 mm |
| Product Length | 1 mm |
| Replacement Part Number | PART-NCB0402P102TR025F |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz 9Q-Factor Ferrite 2.2A T R Download PDF datasheet for SRU5028A-4R7Y.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Bead Shielded Multi-Layer 50Ohm 25% 100MHz Ferrite 6A 1206 T R Download PDF datasheet for ILHB1206ER500V.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 4.7uH 30% 100KHz 1A 1515 Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELL4FG4R7NA.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz 4.5A 2020 T R Download PDF datasheet for IHLP2020CZER4R7M11.pdf |
|
NIC Components | Ind Power Shielded Wirewound 680nH 20% 100KHz 34A T R Download PDF datasheet for NPIS25PR68MTRF.pdf |
|
Vishay | Ind Common Mode Choke 700 Ohm 25% 100MHz 4A 2824 T R Download PDF datasheet for ICM2824ER701V.pdf |
|
Pulse | Ind Power 1.4uH 20% 100KHz 26A 14.5 X 13 X 6.5mm T R Download PDF datasheet for PG0377.142NLT.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Wirewound 10nH 5% 100MHz 25Q-Factor 500mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for LQW15AN10NJ00D.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 33uH 20% 100KHz 4.4A 4040 T R Download PDF datasheet for IHLP4040DZER330M11.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz 11A 2525 T R Download PDF datasheet for IHLM2525CZER1R0M01.pdf |