SRR1260-680M Bourns
SRR1260-680M Images
Please contact us for more photos of SRR1260-680M
Part Number SRR1260-680M
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Shielded Wirewound 68uH 20% 100KHz 22Q-Factor Ferrite 2.1A T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level SRR1260-680M
Datasheet download SRR1260-680M.pdf
Request Quotation for SRR1260-680M
SRR1260-680M Specifications
Part Number SRR1260-680M
Max Processing Temp 230
Type Power
Protection Style Shielded
Lead Finish Tin
Package/Case 12.8 X 12.8 X 6.5
Maximum DC Current
Tolerance 20 %
MSL Level 1
Technology Wirewound
Product Dimensions 12.8 x 12.8 x 6.5 mm
Minimum Quality Factor
Core Material Ferrite
Maximum DC Resistance
Maximum Self Resonant Frequency
Inductance
Impedance
Operating Temperature -40 to 125 °C
Test Frequency 100 kHz
Rad Hard No
Product Depth 12.8 mm
Product Height 6.5 mm
Product Length 12.8 mm