SDR0403-2R2ML Bourns
SDR0403-2R2ML Images
Please contact us for more photos of SDR0403-2R2ML
Part Number SDR0403-2R2ML
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Wirewound 2.2uH 20% 1KHz 28Q-Factor Ferrite 2.6A T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level SDR0403-2R2ML
Datasheet download SDR0403-2R2ML.pdf
Request Quotation for SDR0403-2R2ML
SDR0403-2R2ML Specifications
Part Number SDR0403-2R2ML
Test Frequency 1 kHz
Operating Temperature -40 to 125 °C
Lead Finish Tin
Tolerance 20 %
Package/Case 4.8 X 4.3 X 3.5
Product Dimensions 4.8 x 4.3 x 3.5 mm
Technology Wirewound
Type Power
Max Processing Temp 230
MSL Level 1
Rad Hard No
Core Material Ferrite
Product Depth 4.3 mm
Product Height 3.5 mm
Product Length 4.8 mm