| Part Number | DR73-1R0-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 268480 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz Ferrite 5.28A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DR73-1R0-R |
| Datasheet download |
| Part Number | DR73-1R0-R |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | 20 % |
| Technology | Wirewound |
| Maximum DC Current | |
| Impedance | |
| Maximum DC Resistance | |
| Inductance | |
| Minimum Quality Factor | |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | Power |
| Package/Case | 7.6 X 7.6 X 3.55 |
| Protection Style | Shielded |
| Product Dimensions | 7.6 x 7.6 x 3.55 mm |
| Product Depth | 7.6 mm |
| Product Height | 3.55 mm |
| Product Length | 7.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-DR73-1R0-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Multi-Layer 4.7nH 0.3nH 100MHz 8Q-Factor Air 300mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for LQG15HS4N7S02D.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 3.3uH 10% 100KHz Ferrite 10A T R Download PDF datasheet for HCF1007-3R3-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 1.2uH 30% 100KHz 10Q-Factor Ferrite 3.5A T R Download PDF datasheet for SRU5028A-1R2Y.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 1MHz 6.8A Carrier T R Download PDF datasheet for CDMC6D28NP-2R2MC.pdf |
|
NIC Components | Ind Power Shielded Wirewound 8.2uH 20% 100KHz Ferrite 4A T R Download PDF datasheet for NPIM74P8R2MTRF.pdf |
|
Pulse | Ind Power Shielded Wirewound 33uH 20% 100KHz 1.1A T R Download PDF datasheet for P1167.333NLT.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Bobbin Core 68uH 15% 100KHz 26Q-Factor Ferrite 850mA T R Download PDF datasheet for PM105SB-680L-RC.pdf |
|
Bourns | INDUCT ARRAY 2 COIL 68UH SMD Download PDF datasheet for SRF1260-680M.pdf |
|
Laird | Ind Power Shielded Molded 2.2uH 20% 10.1A Download PDF datasheet for MGV12022R2M-10.pdf |
|
Pulse | Ind Power Bead Wirewound 220nH 20% 25A T R Download PDF datasheet for PA1211.221NLT.pdf |