SRR7045-2R2M Bourns
SRR7045-2R2M Images
Please contact us for more photos of SRR7045-2R2M
Part Number SRR7045-2R2M
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description BNSSRR7045-2R2M
ROHS Compliant Yes
MSL Level SRR7045-2R2M
Datasheet download SRR7045-2R2M.pdf
Request Quotation for SRR7045-2R2M
SRR7045-2R2M Specifications
Part Number SRR7045-2R2M
Minimum Quality Factor [email protected]
Protection Style Shielded
Inductance 2.2 uH
Operating Temperature -40 to 125 °C
Lead Free Yes
Rad Hard No
Family SRR7045
Type Power
Tolerance 20 %
Core Material Ferrite
Test Frequency 7.96 MHz
Technology Wirewound
Maximum DC Resistance 22 MOhm
Packaging Tape and Reel
Maximum DC Current 2.8 A
Package/Case 7 X 7 X 4.5
Maximum Self Resonant Frequency 60 MHz
Product Depth 7 mm
Product Height 4.5 mm
Product Length 7 mm