SRU8043-150Y Bourns
SRU8043-150Y Images
Please contact us for more photos of SRU8043-150Y
Part Number SRU8043-150Y
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Shielded Wirewound 15uH 30% 100KHz 26Q-Factor Ferrite 2.7A T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level SRU8043-150Y
Datasheet download SRU8043-150Y.pdf
Request Quotation for SRU8043-150Y
SRU8043-150Y Specifications
Part Number SRU8043-150Y
Technology Wirewound
Rad Hard No
Core Material Ferrite
Max Processing Temp 230
Operating Temperature -40 to 125 °C
Test Frequency 100 kHz
Type Power
Product Dimensions 8.3 x 8.3 x 4.6 mm
Tolerance 30 %
Package/Case 8.3 X 8.3 X 4.6
Lead Finish Tin
MSL Level 1
Protection Style Shielded
Product Depth 8.3 mm
Product Height 4.6 mm
Product Length 8.3 mm