| Part Number | 74LVC1G07GS,132 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 868300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin XSON |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC1G07GS,132 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC1G07GS,132 |
|---|---|
| Number of Outputs per Chip | 1 |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Logic Function | Buffer/Driver |
| Output Type | Open Drain |
| Rad Hard | No |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Supplier Package | XSON |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 Vdc |
| Logic Family | LVC |
| Number of Output Enables per Chip | 0 |
| Number of Input Enables per Chip | 0 |
| Maximum Quiescent Current | 200 uA |
| Lead Finish | Tin |
| Pin Count | 6 |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Product Dimensions | 1 x 1 x 0.31 mm |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected]|1.6@5V ns |
| Number of Inputs per Chip | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Bus Hold | No |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 Vdc |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Package | 6XSON |
| Replacement Part Number | PART-74LVC1G07GS,132 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G126DP,125.pdf |
|
Integrated Device Technology | Clock Generator For Cavium Processors Download PDF datasheet for 8V41N012NLGI8.pdf |
|
NXP | I2C Bus Repeater 8-Pin SO Tube Download PDF datasheet for PCA9517D,112.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial Parallel 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74AC299M96.pdf |
|
Nexperia | Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G34GM,115.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Timer Single 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NE555PWRE4.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | OR Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin US T R Download PDF datasheet for NC7WZ32K8X.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 3-Element CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC3G14DC,125.pdf |
|
Nexperia | Latch Decoder Demultiplexer Single 4-to-16 24-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74HC4514DB,118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Converter 6-CH Inverting CMOS 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CD74HC4049PWR.pdf |