| Part Number | 74LVC2G241DC,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 557640 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin VSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC2G241DC,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC2G241DC,125 |
|---|---|
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Lead Finish | Gold |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Number of Outputs per Chip | 2 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Pin Count | 8 |
| Logic Family | LVC |
| Number of Output Enables per Chip | 1Low/1High |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Product Dimensions | 2.1 x 2.4 x 0.85 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Output Type | 3-State |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Rad Hard | No |
| Bus Hold | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Input Enables per Chip | 0 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| MSL Level | 1 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supplier Package | VSSOP |
| Logic Function | Buffer/Line Driver |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|2.6@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Number of Inputs per Chip | 2 |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 8VSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC2G241DC,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TC4S584F(T5L,F,T).pdf |
|
QORVO | BAND 1 3 MULTIPLEXER - |
|
Broadcom | Optical Incremental Encoder Module 5-Pin Download PDF datasheet for HEDS-9100#A00.pdf |
|
Nexperia | Voltage Level Translator 8-Pin XSON8U T R Download PDF datasheet for 74AVCH2T45GD,125.pdf |
|
Nexperia | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for XC7SHU04GV,125.pdf |
|
Maxim Integrated | I2C Bus Switches Multiplexers 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MAX7358EUG+T.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC244DWR.pdf |
|
Silicon Labs | MOSFET DRVR 4A 2-OUT Hi Lo Side Inv 16-Pin SOIC-NB T R Download PDF datasheet for SI8273DB-IS1R.pdf |
|
ON Semiconductor | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NL17SZ00DFT2G.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Collector Bipolar 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN7407DR.pdf |