| Part Number | SN74HC08PWR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 782860 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74HC08PWR |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74HC08PWR |
|---|---|
| Logic Function | AND |
| Screening Level | Commercial |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 100@2V|[email protected]|17@6V ns |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Pin Count | 14 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 1.05 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-SN74HC08PWR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ALPS | Electromechanical Switch Detect Switch N.O. SP 0.05A T R Download PDF datasheet for SPVT110102.pdf |
|
NXP | Translator GTL to LVTTL LVTTL to GTL 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for GTL2107PW,118.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SO Tube Download PDF datasheet for 74LVC125AD,112.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MM74HCT244WMX.pdf |
|
Texas Instruments | Schmitt Trigger Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 4-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G17YZVR.pdf |
|
ON Semiconductor | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-88A T R Download PDF datasheet for NLVVHC1GT08DFT1G.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 2-CH 3-ST 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC2T45DCUT.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 2-Element 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74ALVTH16374GR.pdf |
|
ON Semiconductor | AND Gate 5-Pin SC-88A T R Download PDF datasheet for NLV17SZ08DFT2G.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 5-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G80YZPR.pdf |