| Part Number | 74LVC3G17DP,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 735340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Schmitt Trigger Buffer 3-CH Non-Inverting CMOS 8-Pin TSSOP |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC3G17DP,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC3G17DP,125 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Number of Outputs per Chip | 3 |
| Number of Output Enables per Chip | 0 |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Pin Count | 8 |
| Number of Input Enables per Chip | 0 |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Product Dimensions | 3.1 x 3.1 x 0.95 mm |
| Number of Inputs per Chip | 3 |
| Number of Elements per Chip | 3 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected]|2.7@5V ns |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Number of Channels per Chip | 3 |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3|5 V |
| Rad Hard | No |
| Bus Hold | No |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Polarity | Non-Inverting |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Logic Family | LVC |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Logic Function | Schmitt Trigger Buffer |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 8TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC3G17DP,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Clock Buffer Divider Distributor 48-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LMK01000ISQX NOPB.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74ALVC14PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Counter Single 4-Bit Sync Binary UP Down 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD4516BE.pdf |
|
Cirrus Logic | Clock Multiplier 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for CS2100-CP-CZZR.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT00PW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for M74VHC1GT14DTT1G.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74LVC374ABQ,115.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC14D-Q100,118.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVTN16245BDGG,11.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Standard Timer Single 8-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for LM555CN.pdf |