| Part Number | 74LVC541ABQ,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 497100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin DHVQFN EP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC541ABQ,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC541ABQ,115 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Number of Inputs per Chip | 8 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Max Processing Temp | 260 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Number of Input Enables per Chip | 0 |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| MSL Level | 1 |
| Logic Function | Buffer/Line Driver |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Bus Hold | No |
| Lead Finish | Gold |
| Output Type | 3-State |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Supplier Package | DHVQFN EP |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Number of Output Enables per Chip | 2 Low |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Number of Outputs per Chip | 8 |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Pin Count | 20 |
| Product Dimensions | 4.6 x 2.6 x 0.95 mm |
| Logic Family | LVC |
| Package | 20DHVQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC541ABQ,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Identity Comparator 8-Bit 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HC688N.pdf |
|
Nexperia | Voltage Level Translator 16-Pin XQFN T R Download PDF datasheet for 74AVC4TD245GU,115.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 4-OUT 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PI6CV304LEX.pdf |
|
Nexperia | Buffer 3-CH Non-Inverting CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC3G34DP,125.pdf |
|
Nexperia | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC4538PW,118.pdf |
|
Toshiba | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOL T R Download PDF datasheet for TC74LVX14FN(ELF,M).pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SOP-II T R Download PDF datasheet for 74VHC574SJX.pdf |
|
ON Semiconductor | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74VHC00DR2G.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LV595PW,118.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translation 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NTS0104PW-Q100J.pdf |