| Part Number | 74LVT244ADB,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 114930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin SSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVT244ADB,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVT244ADB,118 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Typical Quiescent Current | 3000 uA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.7 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Number of Output Enables per Chip | 2 Low |
| Number of Input Enables per Chip | 0 |
| Bus Hold | Yes |
| Logic Family | LVT |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Supplier Package | SSOP |
| Number of Inputs per Chip | 8 |
| Fabrication Technology | BiCMOS |
| Maximum Low Level Output Current | 64 mA |
| Pin Count | 20 |
| Product Dimensions | 7.4 x 5.4 x 1.8 mm |
| Rad Hard | No |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Polarity | Non-Inverting |
| Max Processing Temp | 260 |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Outputs per Chip | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Logic Function | Buffer/Line Driver |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Maximum Quiescent Current | 12000 uA |
| Output Type | 3-State |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 20SSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVT244ADB,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1G09GV,125.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Generator 48-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for PI6LC4820ZDEX.pdf |
|
Integrated Device Technology | IC, REG IDT RCD2_B0 D4-2966 253DPBGA NG - |
|
Integrated Device Technology | 6-output 1.8 V PCIe Gen1-2-3 Clock Generator with Zo=100 ohms Download PDF datasheet for 9FGV0641AKLFT.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Counter Divider Dual 4-Bit Binary UP 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for 74VHC393MX.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 20-Pin LCCC Tube Download PDF datasheet for SNJ54LS244FK.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74LVC125APW AUJ.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 12-Pin UQFN T R Download PDF datasheet for TXB0304RUTR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC07AD,118.pdf |
|
Silicon Labs | Clock Multiplier 36-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for SI5319B-C-GMR.pdf |