| Part Number | HEF4007UBT,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 634520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Dual Complementary Pair Plus Inverter 3-CH Inverting CMOS 14-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HEF4007UBT,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | HEF4007UBT,653 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Number of Channels per Chip | 3 |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Pin Count | 14 |
| Number of Input Enables per Chip | 0 |
| Logic Function | Dual Complementary Pair Plus Inverter |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Number of Output Enables per Chip | 0 |
| Number of Inputs per Chip | 3 |
| Maximum Low Level Output Current | 3.6(Min) mA |
| Polarity | Inverting |
| Maximum Operating Supply Voltage | 15 V |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3|5|9|12 V |
| Supplier Package | SO |
| Maximum High Level Output Current | -3.6(Min) mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 80@5V|40@10V|30@15V ns |
| Maximum Quiescent Current | 4 uA |
| Number of Outputs per Chip | 3 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 1 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Family | HEF4000 |
| Bus Hold | No |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-HEF4007UBT,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LVC02ADR.pdf |
|
Texas Instruments | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74HCT138PWR.pdf |
|
Toshiba | TOSTC74VHC157FT(EL.K) LOGIC IC - |
|
Silicon Labs | Clock Buffer 8-OUT 24-Pin QFN T R Download PDF datasheet for SI5330F-B00216-GMR.pdf |
|
Texas Instruments | XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD4030BE.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for 74HC244D,652.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for SN74AHC244PW.pdf |
|
Texas Instruments | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin CFPAK Tube Download PDF datasheet for SNJ54LS123W.pdf |
|
Microchip | PicoPLL, World's Smallest Programmable Clock, 1.8-3.3Vdc Download PDF datasheet for PL611S-02-M28GC-R.pdf |
|
ON Semiconductor | XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MC74VHC1G86DFT2G.pdf |