| Part Number | SN74HCT32N |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 482560 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin PDIP Tube |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74HCT32N |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74HCT32N |
|---|---|
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Logic Function | OR |
| Supplier Package | PDIP |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Product Dimensions | 19.05 x 6.35 x 3.3 mm |
| Pin Count | 14 |
| Mounting | Through Hole |
| Screening Level | Commercial |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Package | 14PDIP |
| Replacement Part Number | PART-SN74HCT32N |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC174PW,118.pdf |
|
Integrated Device Technology | Five Output 3.3V Clock Buffer Download PDF datasheet for 2305NZ-1HDCGI8.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LS244DBR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for NC7SZ125M5X.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC164DRG3.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74VHC244PW,118.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for 74VHC00M.pdf |
|
NXP | Translator 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NTS0102DP-Q100H.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for SN74LVCH244APW.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Fanout Buffer 6-OUT 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for CDCLVC1106PW.pdf |