| Part Number | TC74LCX541FT(EL,K) |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Quantity in stock | 305830 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TC74LCX541FT(EL,K) |
| Datasheet download |
| Part Number | TC74LCX541FT(EL,K) |
|---|---|
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Tolerant I/Os | 5 V |
| Lead Finish | Gold |
| Number of Output Enables per Chip | 2 Low |
| Polarity | Non-Inverting |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 6.5 x 4.4 x 1 mm |
| Supplier Package | TSSOP |
| Pin Count | 20 |
| Logic Function | Buffer/Line Driver |
| Maximum Quiescent Current | 10 uA |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-TC74LCX541FT(EL,K) |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | NAND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin VSSOP Download PDF datasheet for 74LVC2G38DC,125.pdf |
|
Pericom Semiconductor | Voltage Level Translator 8-Pin TDFN T R Download PDF datasheet for PI6ULS5V9306ZEEX.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC14584BDR2G.pdf |
|
NXP | PHAPCF7922ATT D1AE07J IC REMOTE KEYLESS - |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC74D,653.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G08DCKR.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 5-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G80YZPR.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT373D,653.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for SN74LVC08APW.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 4-OUT 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MC10EP11DG.pdf |