| Part Number | TC74VHC273FT(ELK,M |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Quantity in stock | 445260 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Bus Pos-Edge 8-Element 20-Pin TSSOP |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TC74VHC273FT(ELK,M |
| Datasheet download |
| Part Number | TC74VHC273FT(ELK,M |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Bus Hold | No |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|11@5V ns |
| Rad Hard | No |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Set/Reset | Master Reset |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Product Dimensions | 6.9(Max) x 4.4 x 1 |
| Maximum Quiescent Current | 0.004 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Polarity | Non-Inverting |
| Supplier Package | TSSOP |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Pin Count | 20 |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Logic Family | VHC |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Output Signal Type | Single-Ended |
| Logic Function | D-Type |
| Screening Level | Industrial |
| Number of Element Inputs | 8 |
| Package | 20TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-TC74VHC273FT(ELK,M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC597D,653.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1G08GW,125.pdf |
|
Texas Instruments | Registered Buffer Single 28-CH 176-Pin BGA T R Download PDF datasheet for SN74SSQEC32882ZALR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HCT244DWR.pdf |
|
Texas Instruments | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AHC1G02DCKT.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Collector Bipolar 14-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SN5407J.pdf |
|
Nexperia | Voltage Level Translator 25-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for IP4855CX25Z.pdf |
|
Texas Instruments | Multiplexer 1-Element CMOS 2-IN 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G157DCTR.pdf |
|
Nexperia | Counter Single 12-Bit Binary UP 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for ALC74HC4040D,653.pdf |
|
Maxim Integrated | Voltage Level Translator 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MAX3392EEUD+T.pdf |