| Part Number | NL17SH14P5T5G |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 710890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SOT-953 T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | NL17SH14P5T5G |
| Datasheet download |
| Part Number | NL17SH14P5T5G |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 5 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Mounting | Surface Mount |
| Logic Function | Inverter |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Supplier Package | SOT-953 |
| Logic Family | SH |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum High Level Output Current | -8 mA |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Product Dimensions | 1 x 0.8 x 0.37 |
| Output Type | Schmitt Trigger |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Maximum Low Level Output Current | 8 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 16.3@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Package | 5SOT-953 |
| Replacement Part Number | PART-NL17SH14P5T5G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | Flip Flop D-Type Bus Interface Positive-Edge 3-State 1-Element 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC74D C4J.pdf |
|
Texas Instruments | Level Translator 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV4T125PWR.pdf |
|
Broadcom | Optical Incremental Encoder Module 5-Pin Download PDF datasheet for HEDS-9100#B00.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7SVL08P5X.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 4-OUT 8-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for PI6CV304LE.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for SN74HC74PW.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin CFPAK Tube Download PDF datasheet for SNJ54AHCT00W.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Latch Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SO Download PDF datasheet for 74HC4094D,653.pdf |
|
ALPS | Electromechanical Switch Push Switch DP 0.1A Bulk Download PDF datasheet for SPPH410100.pdf |
|
Texas Instruments | Programmable Timer Single 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD4541BM96.pdf |