| Part Number | TC74VHC4066AFT(E,K |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Quantity in stock | 636870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Analog Switch Quad SPST 14-Pin TSSOP Embossed T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TC74VHC4066AFT(E,K |
| Datasheet download |
| Part Number | TC74VHC4066AFT(E,K |
|---|---|
| Minimum Single Supply Voltage | 2 V |
| Configuration | Quad SPST |
| Number of Outputs per Chip | 4 |
| Number of Inputs per Chip | 4 |
| Rad Hard | No |
| Input Signal Type | Single |
| Power Supply Type | Single |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Dimensions | 5.4(Max) x 4.4 x 1 |
| Maximum Low Level Output Current | 25 mA |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Maximum Propagation Delay Bus to Bus | 6@5V|[email protected]|[email protected] ns |
| Pin Count | 14 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | TSSOP |
| Maximum Turn-On Time | [email protected] ns |
| Maximum Frequency (25 deg C) @ Vcc | 250@3|[email protected] MHz |
| Number of Channels per Chip | 4 |
| Maximum Turn-Off Time | [email protected] ns |
| Maximum High Level Output Current | 25 mA |
| Chip Enable Signals | Yes |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5 V |
| Type | Analog Switch |
| Maximum On Resistance | 108@3V Ohm |
| Screening Level | Industrial |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Power Dissipation | 180 mW |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-TC74VHC4066AFT(E,K |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Schmitt Trigger Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G17GW,125.pdf |
|
Texas Instruments | XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD4070BM96.pdf |
|
Nexperia | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for HEF4528BT,652.pdf |
|
Toshiba | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SOP Download PDF datasheet for TC74VHC04F(EL,K,F).pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HCT125DR.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Driver 2-IN LVCMOS|LVTTL 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for NB3L853141DTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Conditioner 64-Pin WQFN T R Download PDF datasheet for LMK04826BISQE NOPB.pdf |
|
Integrated Device Technology | TIMING BUFFER6:1 - |
|
Integrated Device Technology | 64-pin CK505 Compatible Clock w Fully Integrated Voltage Regulator + Integrated Series Resistor Download PDF datasheet for 9LRS3165BGLFT.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G07GF,132.pdf |