| Part Number | 74ACT245SC |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 488010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOIC W Rail |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74ACT245SC |
| Datasheet download |
| Part Number | 74ACT245SC |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Product Dimensions | 13 x 7.6 x 2.35 mm |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Rad Hard | No |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Supplier Package | SOIC W |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Bus Hold | No |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Polarity | Non-Inverting |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 20 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Input Level | TTL |
| Logic Family | ACT |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Output Level | CMOS |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Maximum Quiescent Current | 4 uA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 8@5V ns |
| Output Type | 3-State |
| Package | 20SOIC W |
| Replacement Part Number | PART-74ACT245SC |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 16-CH D-Type 56-Pin BGA MICROSTAR JUNIOR T R Download PDF datasheet for 74ALVCH16373ZQLR.pdf |
|
Toshiba | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 16-Pin TSSOP Download PDF datasheet for TC74VHC595FT(EK2.M.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator GTL GTL+ to LVTTL TTL 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for GTL2003PW,118.pdf |
|
Nexperia | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HCU04PW,118.pdf |
|
Toshiba | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOP T R Download PDF datasheet for TC74VHC00F(EL,K,F).pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHC541DTR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74LCX138DR2G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Analog Switch Dual SPST 8-Pin US T R Download PDF datasheet for NC7WB66K8X.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC74QDRG4Q1.pdf |
|
ON Semiconductor | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MC74HC1G08DFT1G.pdf |