| Part Number | TXS0102DCUR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 590280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Voltage Level Translator 8-Pin VSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TXS0102DCUR |
| Datasheet download |
| Part Number | TXS0102DCUR |
|---|---|
| Supplier Package | VSSOP |
| Maximum Low Level Output Current | 1 mA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]@2.5V ns |
| Logic Function | Voltage Level Translator |
| Output Type | 3-State|Open Drain |
| Maximum Quiescent Current | 0.0144 mA |
| Operating Supply Voltage | 1.8/2.5|1.8/3.3|1.8/5|2.5|2.5/3.3|2.5/5|3.3|3.3/5 V |
| Lead Finish | Gold |
| Product Dimensions | 2.3 x 2 x 0.85 mm |
| MSL Level | 1 |
| Maximum High Level Output Current | -0.02 mA |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 8 |
| Package | 8VSSOP |
| Replacement Part Number | PART-TXS0102DCUR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Driver 2-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G07GV,125.pdf |
|
NXP | 74AUP1G02GX X2SON5 REELR Download PDF datasheet for 74AUP1G02GX,125.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT373D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 2-CH Inverting Open Drain CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G06DCKR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7SP125P5X.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74LCX574DTR2G.pdf |
|
Nexperia | Schmitt Trigger Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G17GV,125.pdf |
|
NXP | I2C Multiplexer 1-Element 4-IN 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9546APW,118.pdf |
|
Toshiba | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP Embossed T R Download PDF datasheet for TC74LCX245FT(EL.K).pdf |
|
Texas Instruments | OR Gate 2-Element 4-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD4072BM96.pdf |