| Part Number | MC74HC86ADG |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 597530 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC Rail |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC74HC86ADG |
| Datasheet download |
| Part Number | MC74HC86ADG |
|---|---|
| Logic Function | XOR |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Supplier Package | SOIC |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 100@2V|80@3V|[email protected]|17@6V ns |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.5 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Package | 14SOIC |
| Replacement Part Number | PART-MC74HC86ADG |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HCT74PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Fanout Buffer 2-OUT 8-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LMV112SDX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AUC1G74DCUR.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD4069UBM96.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9306DC1,125.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Master-Slave Type Pos-Edge Neg-Edge 1-Element 8-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for MC100EP51MNR4G.pdf |
|
Nexperia | Schmitt Trigger Buffer 3-CH Non-Inverting CMOS 8-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74LVC3G17DP,125.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVX14MTCX.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74LVC74ABQ,115.pdf |
|
Texas Instruments | I2C Multiplexer 1-Element 8-IN 24-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for PCA9548ADBR.pdf |