| Part Number | HEF4555BT,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 192030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Decoder Demultiplexer Dual 2-to-4 16-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HEF4555BT,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | HEF4555BT,653 |
|---|---|
| Maximum Operating Supply Voltage | 15 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Quiescent Current | 0.08 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Maximum High Level Output Current | -3.6 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Number of Element Inputs | 2 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Low Level Output Current | 3.6 mA |
| Demultiplexing Capability | 1-of-4 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 280@5V|105@10V|75@15V ns |
| Logic Function | Decoder/Demultiplexer |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3|5|9|12 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 16 |
| Number of Input Enables per Element | 1 |
| Rad Hard | No |
| Number of Element Outputs | 4 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Logic Family | HEF4000 |
| Supplier Package | SO |
| Lead Finish | Gold |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Product Dimensions | 10 x 4 x 1.45 mm |
| Package | 16SO |
| Replacement Part Number | PART-HEF4555BT,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Intersil | Programmable Timer Single 28-Pin PLCC Download PDF datasheet for CS82C54Z.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V CMOS 16-Bit Bus Transceiver with 3-State Outputs and 5.0V Tolerant I O Download PDF datasheet for 74LVC16245APVG8.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74HC240BQ,115.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Fanout Buffer 8-OUT 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CDCLVC1108PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Monostable Astable Multivibrator Single 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CD4047BPWR.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC245PW,118.pdf |
|
Integrated Device Technology | IDT9FGV1004B000NBGI8 300FS RMS CLOCK GEN - |
|
Integrated Device Technology | Low Skew,1-to-4 LVCMOS LVTTL Fanout Buffer Download PDF datasheet for 8304AMLF.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LCX08MTCX.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74AUP2G125YZPR.pdf |