| Part Number | SN74LVC2G38DCUR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 770090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin VSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74LVC2G38DCUR |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74LVC2G38DCUR |
|---|---|
| Logic Function | NAND |
| Product Dimensions | 2.3 x 2 x 0.85 mm |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Gold |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Mounting | Surface Mount |
| Screening Level | Commercial |
| Supplier Package | VSSOP |
| Maximum Quiescent Current | 10 uA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|3.9@5V ns |
| Output Type | Open Drain |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 8VSSOP |
| Replacement Part Number | PART-SN74LVC2G38DCUR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC244AD, 118.pdf |
|
Nexperia | Voltage Level Translator 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AVCH2T45GN,115.pdf |
|
ON Semiconductor | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74VHC138DR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Conditioner 64-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LMK04805BISQE NOPB.pdf |
|
NXP | I2C Multiplexer 1-Element 8-IN 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9548APW,118.pdf |
|
Broadcom | Dual Multirate 10-Gbps Low-Power CDR EyeOpener 8.5 Gbps to 11.4 Gbps Download PDF datasheet for BCM8302SAIFBG.pdf |
|
ON Semiconductor | Receiver Buffer Translator 16-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for NB7L216MNR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin CFPAK Tube Download PDF datasheet for SNJ54LS123W.pdf |
|
Nexperia | Multiplexer 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC157APW,118.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MM74HC573WMX.pdf |