| Part Number | 74HC245D,652 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 305470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SO Bulk |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC245D,652 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC245D,652 |
|---|---|
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 90@2V|[email protected]|15@6V ns |
| Input Level | CMOS |
| Logic Function | Bus Transceiver |
| Number of Direction Control Inputs | 1 Low/High |
| Logic Family | HC |
| Maximum High Level Output Current | -7.8 mA |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Quiescent Current | 8 uA |
| Output Level | CMOS |
| Output Type | 3-State |
| Maximum Low Level Output Current | 7.8 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Bus Hold | No |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Number of Input Enables per Element | 0 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Pin Count | 20 |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Supplier Package | SO |
| Data Flow Direction | Bi-Directional |
| Product Dimensions | 13 x 7.6 x 2.45 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Number of Output Enables per Element | 1 Low |
| Package | 20SO |
| Replacement Part Number | PART-74HC245D,652 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Clock Generator 16-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC100LVEL34DTG.pdf |
|
Nexperia | Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 5-Pin X2SON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G34GX,125.pdf |
|
Nexperia | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G02GW-Q100H.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 4-Element 2-IN Bipolar 14-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LS08DBR.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC574AD,118.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP Download PDF datasheet for SN74ALVC164245DGG.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for M74VHC1GT125DF2G.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 3-Element 3-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74AC10M96.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LV1T125DCKR.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 4-Element 96-Pin BGA MICROSTAR T R Download PDF datasheet for SN74AUC32374ZKER.pdf |